Awardsgirls

 

External

Dance

green leave

Internal

Visual Arts
Others

 

line

External

Art


The 5th Hong Kong International Visual Arts Competition

Name
Prize
4A Tam Bernice Yeung Gi Champion

7th International Tour Competition (Vancover , Canada Station)

Event
Name
Prize
Juvenile group - English Calligraphy (Hardpen writing) 6E Lam Hin Ching Demi Champion

燦爛孩子盃國際青少年及兒童繪畫大賽2017

Event
Name
Prize
西洋畫 兒童A組 3B 蔡欣穎 銅獎

Athletic


Hong Kong Schools Sports Federation Hong Kong East Area Inter Primary School Athletics Meet

Event
Name
Prize
Event
Name
Prize
Grade A
Grade B
60m 6A Po Shu Ying Chloe 3rd Runner-up 100m 5E Leung Wing Kiu Raine 2nd Runner-up
100m 5D Lao Tsz Yuet Hilary Champion 200m 5A Lam Anson 1st Runner-up
200m 6A Ding Ching Hei Jasmine 1st Runner-up Long Jump 5A Lo Kwun Yuet Arale Champion
Long Jump 6B Tam Wing Yu Angela 2nd Runner-up High Jump 5B Chan Tsz Yan Charmaine 1st Runner-up
High Jump 6D Ho Man Hei Jasmine 2nd Runner-up Softball Throw 4A Cheung Hoi Ching Charlotte 1st Runner-up
Softball Throw 6E Yeung Tsz Tim Snowy Champion 4 x 100m Relay

5A Lam Anson

5A Mo Trixy

5B Wong Chloe

5C Chu Shun Yan Anika

5C Leung Hok Yan Natalie

5E Leung Wing Kiu Raine

2nd Runner-up
Shot Put 6C Lee Ching Yan Stephanie 2nd Runner-up Group Participation

5A Lam Anson

5A Lo Kwun Yuet Arale

5A Mo Trixy

5B Chan Tsz Yan Charmaine

5B Wong Chloe

5C Chu Shun Yan Anika

5C Leung Hok Yan Natalie

5E Leung Wing Kiu Raine

Champion
4 x 100m Relay

6A Cheung Hiu Man Feronia

6A Ding Ching Hei Jasmine

6A Lung Cheuk Wing Chloe

6A Po Shu Ying Chloe

6B Mok Nga Ki Athena

5D Lao Tsz Yuet Hilary

Champion  

4A Cheung Hoi Ching Charlotte

 
Group Participation

6A Cheung Hiu Man Feronia

6A Ding Ching Hei Jasmine

6A Lung Cheuk Wing Chloe

6A Po Shu Ying Chloe

6B Mok Nga Ki Athena

6B Tam Wing Yu Angela

6C Lee Ching Yan Stephanie

6D Ho Man Hei Jasmine

6E Yeung Tsz Tim Snowy

Champion
Grade C
  5D Lao Tsz Yuet Hilary   60m 4A Lau Ellie Sum Yu Champion
Special
100m 4A Kwok Tsz Ling Jolie Champion
Shot Put 6A Leung Stefanie 2nd Runner-up Group Participation

4A Kwok Tsz Ling Jolie

4A Lau Ellie Sum Yu

4B Li Pui Ying Valerie

4C Tse Tin Nam Elise

4D Kwok Callie Anne

4E Yeung Cary

3A Cheng Ring Tung Minnie

3rd Runner-up

亞太兒童體藝協會 第六屆亞太兒童格林披治田徑錦標賽 2017

Event
Name
Prize
女子2010年組 立定跳遠 2B 薛可游 季軍

恩格斯兒童體育會 第九屆恩格斯兒童田徑超新星大賽

Event
Name
Prize
女子2008年組 60米跨欄 4A 施澄昕 季軍
女子2006年組 跳遠 6B 譚詠如 冠軍

Dance


任正珊博士杯全港舞蹈計分賽 2017

Name
Prize
2A 梅恩恩 金獎

Fencing


聖公會奉基小學 奉基劍擊邀請賽 2018

Event
Name
Prize
女子丙組 花劍 4B 李姵凝 亞軍

Speech


第四屆普兒傳藝朗誦比賽

Event
Name
Prize
普通話 詩詞獨誦 小二組 2D 衛鈊浟 季軍

第五屆香港國際青少年表演藝術節 2017

Event
Name
Prize
朗誦及故事演講大賽 英文朗誦參賽組別 小學自選P5-P6組 5C 李昭嬅 冠軍
  5C 錢?炘 亞軍

Swimming


Hong Kong East Inter-Primary Schools Swimming Competition 2017-2018

Event
Name
Prize
Grade A
50m Breaststroke 5B Tsui Sin Yiu Vienna 3rd Runner-up
100m Breaststroke 6E Wong Sze Yui Constance 3rd Runner-up
4 x 50m Freestyle Relay

6A Ngai Sum Ying Rainie

6E Wong Sze Yui Constance

5B Tsui Sin Yiu Vienna

5B Wong Hau Ching Katie

5B Wong Nok Hei Charis

4C Leung Wing Yin Ivana

3rd Runner-up
Overall came 3rd Runner-up
Grade B
100m Breaststroke 5B Chan Tsz Yan Charmaine Champion
100m Freestyle 4E Tung Sze Mang Milly 3rd Runner-up
50m Breaststroke 5A Lam Yung Yu Jasmine 1st Runner-up
5B Chan Tsz Yan Charmaine Champion
50m Freestyle 4E Tung Sze Mang Milly 3rd Runner-up
50m Backstroke 5A Hung Sze Ching Arie 1st Runner-up
50m Butterfly 5B Shing Sum Yu Stephanie 1st Runner-up
5A Hung Sze Ching Arie Champion
4 x 50m Freestyle Relay

5B Chan Tsz Yan Charmaine

5B Shing Sum Yu Stephanie

5A Lam Yung Yu Jasmine

5A Hung Sze Ching Arie

5E Yeung Ka Yan Michelle

4E Tung Sze Mang Milly

Champion
Overall Champion
Grade C
50m Backstroke 4C Fong Ka Yu Kayla 2nd Runner-up
4A Shing Pui Yu Natalie , 4B Ng Sum Yi Kelly , 4C Fong Ka Yu Kayla , 4C Lam Cheuk Wing Fidelia , 3E Cheung Cheuk Lam Abby
Overall came 6th Runner-up

海天水運會 海天體育會(游泳部)

Name
Prize
3C? 招潤潤 銅牌

Tae Kwon Do


第三屆校際精英跆拳道搏擊邀請賽暨品勢比賽

Event
Name
Prize
品勢 小學組 八至十一歲 6A 張曉雯 冠軍

Others


The 8th Hong Kong French Speech Competition 2017

Event
Name
Prize
Solo Prose Reading 6C Erika Marie J. Villanueva 2nd Runner-up
Solo Prose Reading 6C Fu Si Jik Shiori 1st Runner-up
Solo Poetry Speaking 6C Fu Si Jik Shiori Champion
Solo Poetry Speaking 6C Kaur Puneet 1st Runner-up
Solo Poetry Speaking 6C Sursharan Kaur 2nd Runner-up
Choral
Les Petits Carreaux Choral 1st Runner-up

ISI Skate Hong Kong 2017

Name
Prize
2A Fung Hei Nga Hannah Gold

第一屆葵青「青盛盃」搏擊錦標賽暨踢踢速度賽

Name
Prize
2A 劉瑋桐 冠軍

學校體育推廣計劃 2018 運動攀登比賽

Event
Name
Prize
女子組 6 - 9歲 3D 梁善 冠軍

top

Internal

Mathematics


Mathematics Game

Winner

4A

Cheung Wing Yee Joyce

Lam Angel

4B

Shui Man Wai Madelyn

Wong Hoi Tung Elly

4C

Chan Hoi Kay Charlene

Lok Wai Chun Ashley

4D

Chan Cheuk Lam Jade

Koo Rosanna

4E

Ho Yuet Kiu Megan

Tong Hiu Ying Hillary

6A

Chan Yan Kiu Kristen

Cheung Yuet Shan Celestine

Chu Camille Wing Hei

Ip Wing Yan Nicole

Lai Hoi Yan Jessie

Lau On Wo Enya

Leung Stefanie

Lo Wing Man Vanessa

Ng Wai Sum Angie

Ngai Sum Ying Rainie

6B

Au Cheuk Wing Arielle

Chiang Jane Katrina

Ching Yan Tung Phoebe

Chung Nga Man Cherry

Kwan Ka Hay Hayley

Leung Ka Yan Kristy

Li Man Yan Joyce

Ling Yuet Sze Joby

Sum Tsoi Kiu Nicole

Wong Ming Yuk Denise

6C

Chan Cheuk Nam Ursula

Chan Pak Yu Phoebe

Cheung Yat Hei Hayley

Chin Tze Hai Nicole

Hui Wai Chun Charmaine

Kong Yi Kiu Clio

Kwok Sze Wing Elizabeth

Lo Tsz Ying Bernice

Yu Lok Ting Joanna

6D

Wu Lok Yan Lorraine

Wu Hei Yu Gabrielle

Wong Yat Hei Iris

Wu Wynne

Chiu Yi Sum Anson

Law Ho Suet Hilary

Lam Wai Ki Audrey

Chan Yik Kiu Valerie

Wong Suet Ying Natalie

6E

Chu Wing Lam Anneliese

Chuang Hoi Lam Ellen

Ho Tin Yan Clare

Mang Tze Tung Mironi

Mo Didi

Mok Wing Lam Nicole

Tang Ying Sik Charlotte

Wong Cheuk Lam Jolene

Yam Pui Ga Ruby

Information Technology


English Typing Competition

Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
Merit
P.5 - P.6 5C Booku Kanako 6C Li Tammy 6D Lam Liyan 5C Chin Pak Yun Verena , 6C Liu Tsz Kei Keira
P.3 - P.4 3D Cheuk Isabella Yui Ching 3B Tong Cheuk Ning Sophia 4A Wong Tin Yan Christine 4B Leung Alice Sabrina , 4D Chong Long Yung Katherine
P.1 - P.2 2E Chung Hei Yan Sophie 1E Chan Chun Yi Sophie 2D Wai Sum Yau Cherine
-

Internet Searching Competition

Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
4E Wong Tze Ching Charlotte 5C Chin Pak Yun Verena 4D Chong Long Yung Katherine
Merit
6C Kaur Puneet , 6C Sursharan Kaur

Paintbrush Drawing Competition

P.3 - P.4
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
Merit
  4B Au Kristine Mary4B Au Kristine Mary 4A Wong Tin Yan Christine4A Wong Tin Yan Christine 4B Owyang Wing Hei Ines4B Owyang Wing Hei Ines

4B Chan Cheryl4B Chan Cheryl

4D Lo Wing Hang Callista4D Lo Wing Hang Callista

P.5 - P.6
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
Merit

 

6A Lam Long Ching DawnDawn Lam 6A Hau SereneSerene Hau 6D Lam Liyan Liyan Lam

5C Chin Pak Yun VerenaVerena Chin

5C Felivia Angelina Angelina Felivia

6A Poon Wing JanaJana Poon

Wallpaper Design Competition

Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
5C Lai Hiu Ching Cadi 6E Mok Wing Lam Nicole 6D Lam Liyan
Merit
5C Chin Pak Yun Verena , 6B Tai Pui Ka Elizabeth

Other


Sports Day

Event
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
60m 1B Chan Him Yau Janus 1E Loo Ellen 1C Tsang Yuet Yee Joyce
2E Lai Hiu Ching Karena 2A Lam Chi Cheuk Ida 2B Sit Hoh Yau Katherine
3C Sin Wai Yan Ryanna 3D Lum Sze Nga Rachel 3B Wong Jane Sum
4D Kwok Callie Anne 4A Lau Ellie Sum Yu 4A Lam Angel
100m 3A Wong Si Yan Valerie 3B Yeung Hau Ying Hayley 3A To Lok Yee Cherry
4A Kwok Tsz Ling Jolie 4B Li Pui Ying Valerie 4C Tse Tin Nam Elise
5D Lao Tsz Yuet Hilary 5E Leung Wing Kiu Raine 5A Lo Kwun Yuet Arale
6A Po Shu Ying Chloe 6B Mok Nga Ki Athena 6D Chan Hui Yung Jenny
200m 5C Rabot Lea Michele 5C Chu Shun Yan Anika 5A Lam Anson
6A Cheung Hiu Man Feronia 6A Ding Ching Hei Jasmine 6E Wong Sze Yui Constance
Throwing Beanbags 1A Ng Wai Kiu Vanessa 1C Wong Yin Laam Tierra 1A Ho Jamiee Ka Hei
2A Lin Hui Ching Tiffany 2D Hon Angel 2E Kui Wan Hei Stephanie
3B Zhu Evelyn 3A Fung Nicole Jane 3B Wong Yvette
Throwing Softball 4A Cheung Hoi Ching Charlotte 4D Sei Shun Man Mavis 4E Wong Yuk Ting Kami
5D Lao Tsz Yuet Hilary 5D Lin Hui Yee Beverly 5C Braehler Sabina Erika
6B Mak Yan Hei Andressa 6E Yeung Tsz Tim Snowy 6D Chan Hui Yung Jenny
Long Jump 5A Lo Kwun Yuet Arale 5C Chu Shun Yan Anika 5A Lam Anson
6A Ding Ching Hei Jasmine 6A Po Shu Ying Chloe 6C Liu Tsz Kei Keira
Relay

4A Cheung Hoi Ching Charlotte

Lau Ellie Sum Yu

Lam Angel

Kwok Tsz Ling Jolie

4E Yeung Cary

Wong Tze Ching Charlotte

Yiu Leanne Violet

Wong Lok Lam Sarah

4D Long Yuk Hei Hillary

Ho Hilary

Chow Tsz Ying Anna

Kwok Callie Anne

5C Leung Hok Yan Natalie

Kwok Dzing Hei Giverny

Lam Chin Yan Nikita

Chu Shun Yan Anika

5E Chan Charmaine Joyce

Leung Chung Ming Annabelle

Au Yeung Chung Yan Yanni

Leung Wing Kiu Raine

5A Lai Cheuk Kwan Beata

Lo Kwun Yuet Arale

Mo Trixy

Lam Anson

6A Ding Ching Hei Jasmine

Lung Cheuk Wing Chloe

Cheung Hiu Man Feronia

Po Shu Ying Chloe

6D Ho Man Hei Jasmine

Law Ho Suet Hilary

Shiu Tsz Wing Cherrie

Chan Hui Yung Jenny

6B Mok Nga Ki Athena

Wong Man Hei Mani

Mak Yan Hei Andressa

Tam Wing Yu Angela

Cleanliness 1B , 2D , 3B , 4E , 5E , 6C
Cheering Team 1D , 2C , 3E , 4D , 5D , 6B
Family Event Male P.1 - P.3 1D Lau Ho Yau Ivana 2C Wong Hei Yee Hailey 2A Hui Sum Yu Helsa
Family Event Male P.4 - P.6 4A Lee Hong Ching Anson 4B Lau Cheuk Ling Cherrie 4A Wah Anika Mon Hau
Family Event Female P.1 - P.3 3B Chu Lok Yiu Lorraine 2A Tam Yi Nga Gayle Lea 1B Lam Ching Yau Sarena
Family Event Female P.4 - P.6 4C Wang Sau Yin Clare

5E Law Elain

6B Ho Chung Yan Joanna

/
Programme Cover Design Competition 6D Mak Hazel 6E Leung Cheuk Kei Cara 6D Wong Cheuk Wun Odelia
Colouring Programme Cover Competition 3E Won Wing Kiu Vinky 3C Lo Waai Yan Sophia 2B Yiu Tsz Ching Hailey

 

Swimming Gala

Event
Class
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
25m Breaststroke P.4 4C Leung Wing Yin Ivana 4C Lam Cheuk Wing Fidelia 4A Po Chin Yan Hailey
25m Freestyle P.4 4A Wah Anika Mon Hau 4E Tong Hiu Ying Hillary 4D Long Yuk Hei Hillary
50m Breaststroke P.4 4E Ho Yuet Kiu Megan 4B Cheng Sze Wing Agnes 4B Li Pui Ying Valerie
50m Freestyle P.4 4E Tung Sze Mang Milly 4E Ho Ka Yi Kylie 4C Wong Hoi Man Isabel
50m Backstroke P.4 4C Fong Ka Yu Kayla 4A Shing Pui Yu Natalie 4A Chan Hei Yiu Stella
50m Breaststroke P.5 5B Chan Tsz Yan Charmaine 5A Lam Yung Yu Jasmine 5B Tsui Sin Yiu Vienna
50m Breaststroke P.6 6E Wong Sze Yui Constance 6B Tam Wing Yu Angela 6B Li Man Yan Joyce
50m Freestyle P.5 5A Lam Yung Yu Jasmine 5B Shing Sum Yu Stephanie 5B Wong Hau Ching Katie
50m Freestyle P.6 6E Wong Sze Yui Constance 6B Lam Tsz Yu Yurie 6C Chan Yi Lok Elly
50m Backstroke P.5 5A Hung Sze Ching Arie 5E Yeung Ka Yan Michelle 5D Chan Melissa Yuk Yee
50m Backstroke P.6 6A Leung Stefanie 6C Chan Yi Lok Elly 6A Ngai Sum Ying Rainie
50m Butterfly P.5 5A Hung Sze Ching Arie 5B Shing Sum Yu Stephanie 5E Yeung Ka Yan Michelle
100m Freestyle P.6 6A Leung Stefanie 6B Ho Chung Yan Joanna 6A Ngai Sum Ying Rainie
100m Breaststroke P.5 5B Chan Tsz Yan Charmaine 5C Rabot Lea Michele
/
100m Breaststroke P.6 6B Tam Wing Yu Angela 6E Leung Wai Ying Katrina 6D Chan Yik Kiu Valerie
4 x 50m Freestyle Relay P.5

5B Au Cheuk Kiu Agnes

5A Tsang Sau Ming Kristen

5B Wong Marie Benedicte

5B Chan Tsz Yan Charmaine

5A Kwan Cheuk Lam Tiffany

5A Szeto Chor Wing Bethany

5E Chan Hang Yin Helena

5A Hung Sze Ching Arie

5E Yuen Pak Yan Andrea

5E Kwok Yik Man Jasmine

5E Yeung Ka Yan Michelle

5E Tam Yiu Sum Sophie

4 x 50m Freestyle Relay P.6

6C Chan Yi Lok Elly

6D Ho Man Hei Jasmine

6B Chan Ga Hei Gabi

6E Wong Sze Yui Constance

6B Wong Chor Kiu Quinn

6B Lam Tsz Yu Yurie

6B Mak Yan Hei Andressa

6A Ngai Sum Ying Rainie

6A Po Shu Ying Chloe

6B Tam Wing Yu Angela

6A Suen Ka Yee Sophie

6A Leung Stefanie

Family Event (Male)

2 x 50m Freestyle Relay

P.4 4E Tung Sze Mang Milly 4C Fong Ka Yu Kayla 4A Choi Valarie
P.5 5B Chan Tsz Yan Charmaine 5D Chan Melissa Yuk Yee 5D Sung Michelle
P.6 6A Leung Stefanie 6A Ngai Sum Ying Rainie 6B Wong Chor Kiu Quinn

Family Event (Female)

2 x 50m Freestyle Relay

6B Ho Chung Yan Joanna 4C Ho Lok Yiu Rachel 6D Ho Man Hei Jasmine

top